simsta

Blog

Syndrom elektronického oka

Nastala éra elektronické komunikace. Píšeme blogy, prezentujeme své zážitky na sociálních sítí, nahráváme své video záznamy na videoportály. A proč vlastně ? To že se lidé rádi chlubí je samozřejmě v pořádku, ale proč nás láká prezentace před "naplněným sálem" ? Čím více lidí, tím lépe. Čím více pseudo-kamarádů, tím je to zajímavější. Abych řekl pravdu, tak sám nevím. Já se "snažím" striktně odlišovat prezentaci před veřejností od chlubení v rámci rodinného kruhu. Ano uvozovky jsou na místě. Snažím se, to neznamená, že to vychází. A jestli se chci chlubit, musím mít čím. A tak vědomě, či automaticky pořizujeme informace o všem co se kolem nás děje. Fotíme, natáčíme, a pak se to snažíme prezentovat. A prožitek událostí kolem nás máme až zpětně, ze záznamu. A tak stále častěji odcházíme z místa dění s množstvím záznamů, avšak nemame ponětí, čeho jsme se účastnili. A moderní technika nám to čím dál tím více umožňuje. Už nemusíme tahat, těžké videokamery a foťáky. Lehoučké digitální přístroje, a v poslední době chytré telefony nám to ulehčují.

Je to dobře ? Odpověď asi nechám na každém z nás. Pravda je ta, že poslední dobou přicházím z výletu, ze společenské kulturní či sportovní akce a vlastně vůbec nevím, co se tam dělo a jak to tam vypadalo. Starám se o správné místo a úhel záběru, sleduji směr slunečního světla. Kontroluji kompozici, lidi sleduji jen jako postavičky na malé obrazovce. Ano trochu jsem to zbagatelizoval, ale částečně to tak je.

Přícházíme o ten skutečný, přímočarý prožitek. Ten, který si uchováváme pouze v naší paměti a máme z něj skvělý pocit. Používáme raději paměť elektronickou, a pocity chceme po ostatních, kterým se to snažíme prezentovat.

Nechci, aby lidé zahodili kamery a fotoaparáty. Chtěl bych, aby je dokázali odložit. A na otázku "A máš nějaké fotky ?" odpovědět "Nemám, ale bylo tam krásně, také se tam jeď podívat !". A zážitky uchovávali hlavně ve své paměti. To je přeci to nejmodernější záznamové médium.

Příspěvek způsobil článek z idnes.

Zdroj: http://mobil.idnes.cz/umberto-eco-kritizuje-chytre-telefony-dyp-/mob_tech.aspx?c=A120808_114803_mob_tech_LHR

ptáci ptačí svět příroda blog volný čas

Copyright © 2016. All Rights Reserve