simsta

Warning: Parameter 2 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /DISK2/WWW/simsta.cz/www/templates/kapradi9/html/modules.php on line 36 Warning: Parameter 3 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /DISK2/WWW/simsta.cz/www/templates/kapradi9/html/modules.php on line 36

Blog

Naučná stezka Březina

Krásná prvoříjnová sobota 2016 úplně vybízela k nějakému výletu do přírody.

Takže jsem vzal kolo a jen tak nazdařbůh vyjel směr Kostomlaty pod Milešovkou v Českém středohoří. Nad Kostomlaty se tyčí hrad Sukoslav a na jeho úpatí začíná naučná stezka Březina.

 

Naučná stezka poskytuje informace o flóře, fauně a historii náhorní plošiny Březina. Byla zřízena v roce 2009 a vede výhradně lesnatým terénem. Její základní délka je 7 km. Od východiště trasy u rybníčků se vystoupá pod hrad Sukoslav, k němuž vede krátká odbočka. Protože jsem jel na kole, hrad jsem nechal na jindy a pokračoval dál. Za rybníčkem začíná prudké stoupání na úpatí kopce Pařez, během něhož lze sledovat sesuvy půdy. Měl jsem se pročíst internetem, který říká "Sesuv prosím obcházejte zleva stezkou, né původní cestou vpravo od tabule NS, která je sesuvem přerušená. (tady nevěřte aní panu Garminovi, ani mapám.cz, oba by Vás poslali přímo do sesuvu :-)) Po deštích je přechod přes sesuv nebezpečný a hlavně nepohodlný". Já bohužel věřil mapám.cz a sesuv zažil na vlastní kůži. Cesta kterou jsem zvolil náhle končila a já se musel trmácet po pravémo kraji sesuvu až k nejbližší "normální" cestě. A s kolem v náručí vyšplhal pravý svah a pak projít letošní úrodou kopřiv. Opravdu nedoporučuji.

U turistického rozcestníku U Velké jedle odbočuje stezka východním směrem do bývalého vojenského prostoru Březina. To jsem se práve vydal. Po necelém kilometru se dojde k zastavení č. 5 Březina. Podle informace na tabuli využívala armáda prostor do roku 1992 pro zásobovací a muniční sklady. Zhruba po 500 metrech se po asfaltové silnici dojde k Vojenskému rybníku, v jehož sousedství se nacházejí zbytky empírové hájovny a rozpadlých vojenských objektů. U Vojenského rybníku jsem odbočil z naučné stezky a po krásné asfaltce se řítil dolů do Kostomlat a vlastně přes Žalany až do Rtyně nad Bílinou a domů do Sezemic.

Zbytek naučné stezky a hlavně řašeliniště také s názvem Březina si nechám na jaro.

A co mě zaujalo. Krásné prostředí náhorní plošiny, která asi nemá v českém středohoří obdoby. Na každé zastavení naučné stezky nový krytý dřevěný altánek s odpadkovým igelitovým pytlem. A hlavně všude podzimní klid.

A tady je odkaz na Výlet na Březinu

 

ptáci ptačí svět příroda blog volný čas

Copyright © 2016. All Rights Reserve